Past Winners
Katie Gray Trophy
Spinnaker Fleet
1968 - Serendipity - Ken Douglas - Bay of Quinte Yacht Club
1969 - Varuna - Grant Rathbun - Bay of Quinte Yacht Club
1970 - Kittiwake - Don MacDonald - Bay of Quinte Yacht Club
1971 - Fleetwing - Richard Bird - Bay of Quinte Yacht Club
1972 - Serendipity - Ken Douglas - Bay of Quinte Yacht Club
1973 - Temeraire - Freeman Burrows - Bay of Quinte Yacht Club
1974 - Varuna - Grant Rathbun - Bay of Quinte Yacht Club
1975 - Varuna - Grant Rathbun - Bay of Quinte Yacht Club
1976 - Serendipity - Ken Douglas - Bay of Quinte Yacht Club
1977 - Johan of Rhu - Robert Wartman - Bay of Quinte Yacht Club
1978 - Atataq - Rod Folwell - Bay of Quinte Yacht Club
1979 - Spad - Brian Bennett - Bay of Quinte Yacht Club
1980 - Kirby 25 - Doug Smith / Art Alyea - Bay of Quinte Yacht Club
1981 - Kraken - Gord Smith - Bay of Quinte Yacht Club
1982 - Sprite - Dave Dibben - Bay of Quinte Yacht Club
1983 - Trouper - Peter Morch - Bay of Quinte Yacht Club
1984 - Kraken - Gord Smith - Bay of Quinte Yacht Club
1985 - Runaway - Dave Lanning - Bay of Quinte Yacht Club
1986 - Alliance - Doug Smith / Art Alyea - Bay of Quinte Yacht Club
1987 - Lickety Split - Ian Morch / Peter Morch - Bay of Quinte Yacht Club
1988 - Rebel - Vachon / Armour - Prince Edward Yacht Club
1989 - Vengeance - Gord Smith - Bay of Quinte Yacht Club
1990 - War Paint - Dave Lanning - Bay of Quinte Yacht Club
1991 - Winrise I - Bill Finkle - Bay of Quinte Yacht Club
1992 - Xterminator - Tony Chilvers - Canadian Forces Base Trenton Yacht Club
1993 - Waskana - Kevin Dinsmore - Bay of Quinte Yacht Club
1994 - War Paint - Dave Lanning - Bay of Quinte Yacht Club
1995 - Feather - Don Hudson - Prince Edward Yacht Club
1996 - War Paint - Dave Lanning - Bay of Quinte Yacht Club
1997 - Windsprint - Don Reidel - Bay of Quinte Yacht Club
1998 - Windsprint - Don Reidel - Bay of Quinte Yacht Club
1999 - Sara - Bill Wood - Prince Edward Yacht Club
2000 - Diana of Hastings - Allen Nye Scott - Bay of Quinte Yacht Club
2001 - Sundance - Gord Smith - Bay of Quinte Yacht Club
2002 - Feather - Don Hudson - Prince Edward Yacht Club
2003 - Leading Edge - Britt Earl - Bay of Quinte Yacht Club
2004 - Leading Edge - Britt Earl - Bay of Quinte Yacht Club
2005 - Sundance - Gord Smith - Bay of Quinte Yacht Club
2006 - Spankin Mad - Davis / Thomson / Trueman - Bay of Quinte Yacht Club
2007 - Arbiter II - Hugh Crook - Presquile Yacht Club
2008 - Tiger Niles - Peter Aker - Bay of Quinte Yacht Club
2009 - Tiger Niles - Peter Aker - Bay of Quinte Yacht Club
2010 - Silent Running - Don Sauer - Bay of Quinte Yacht Club
2011 - Sundance - Gord Smith - Bay of Quinte Yacht Club
2012 - Work 'n Progress - Eric Courtney - Bay of Quinte Yacht Club
2013 - Work 'n Progress - Eric Courtney - Bay of Quinte Yacht Club
2014 - Work 'n Progress - Eric Courtney - Bay of Quinte Yacht Club
2015 - Rebel 3 - Richard Armour - Prince Edward Yacht Club
2016 - Beowulf - Andy Thomson - Bay of Quinte Yacht Club
2017 - Tiger Niles - Peter Aker - Bay of Quinte Yacht Club
2018 - Promises Promises - Dan Machold - Crescent Yacht Club (Chaumont, New York)
2019 - Promises Promises - Dan Machold - Crescent Yacht Club (Chaumont, New York)
2021 - Firefly - Pickering / Aker - PEYC/BQYC
2022 - Firefly - Aker / Mitchell - Bay of Quinte Yacht Club
Bill Burns Trophy
White Sail Fleet
1982 - Rythmos - Glen Fowler
1983 – Zest for Life – Bent Rasmussen - Canadian Forces Base Trenton Yacht Club
1984 – Airborne – J Schacht - Canadian Forces Base Trenton Yacht Club
1985 – Scalawag – D Hudson – Prince Edward Yacht Club
1986 – Banshee – S Hyatt - Prince Edward Yacht Club
1987 – Vagabond
1988 – Argo – Brian Thomson – Bay of Quinte Yacht Club
1989 – Fighting Lady – Nick Hancock
1990 – Tyke – Bob Owen – Bay of Quinte Yacht Club
1991 – Xterminator – Tony Chilvers – Canadian Forces Base Trenton Yacht Club
1992 – no winner
1993 – Theansa – John Seddon Canadian Forces Base Trenton Yacht Club
1994 – no winner
1995 – Sea Apple – Barry Orchard – Bay of Quinte Yacht Club
1996 – Melody – Frank Harnden
1997 – Melody – Frank Harnden
1998 – Sundance – Presquile Yacht Club
1999 – no winner
2000 – Fifth Season – John Boor – Bay of Quinte Yacht Club
2001 – Keitha M – Brian Credico – Bay of Quinte Yacht Club
2002 – Summer Angel – Wayne Petersen - Bay of Quinte Yacht Club
2003 – no winner
2004 – Prelude – Dwight Koshman – Canadian Forces Base Trenton Yacht Club
2005 – Samba – Bernie King – Bay of Quinte Yacht Club
2006 – Just Our Pace – Dick Curtis – Bay of Quinte Yacht Club
2007- Chance – Glen Coates – Bay of Quinte Yacht Club
2008 – Blue Heat – Rob Legate – Bay of Quinte Yacht Club
2009 – Hot Flash - Hazel Lloyst – Bay of Quinte Yacht Club
2010 – Break Away – Bob Hallworth – Presquile Yacht Club
2011 – no winner
2012 – Quinte – Mike Shaw – Bay of Quinte Yacht Club
2013 – Dream Weaver – Hazel Lloyst – Bay of Quinte Yacht Club
2014 – BelAir – Don Reidel – Bay of Quinte Yacht Club
2015 – Irish Rover III – Evan Sullivan - Bay of Quinte Yacht Club
2016 - Locura - David Eastcott - Bay of Quinte Yacht Club
2017 – Irish Rover III – Evan Sullivan - Bay of Quinte Yacht Club
2018 – Irish Rover III – Evan Sullivan - Bay of Quinte Yacht Club
2019 - Heeling Groovy - Brian Bonter CFB Trenton Yacht Club
2021 - Deboate - Jeff Campbell BQYC
2022 - Deboate - Jeff Campbell BQYC
Ian Morch Team Trophy
2016 - BQYC : A. Thomson, Reidel, Eastcott, Sullivan
2017 - BQYC : Aker, Lander, B. Thomson, Sullivan
2018 - BQYC
2019 - PEYC
2021 - BQYC
2022 - BQYC